Kızlık Zarı Dikimi Nedir

Kızlık zarı dikimi en sık yaptığımız genital bölge ameliyatlarının başında gelmektedir. Esas olarak kızlık zarı dikimi bekaretini kaybetmiş bir kadının ilk ilişkiye girdiğinde tekrar bakire bir kadında olduğu gibi kanama meydana gelmesini sağlamak amacıyla yapılan bir ameliyattır. Kızlık zarı dikimi yapılmış olan bir kadında ilişki ile meydana gelen kanama bakire bir kadının ilk ilişkisinde oluşan kanama ile aynıdır. Kanamanın rengi, miktarı ve özelliklerinde farklılık görülmez. Normalde de bakire bir kadında kızlık zarının ilk yırtılmasıyla meydana gelen kanamanın bir standardı yoktur. Bazı kadınlarda kanama pembemsi, damla şeklinde az miktarda olabileceği gibi bazı kadınlarda aşırı miktarda, kırmızı renkli olabilir.

 

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri

Kızlık zarı dikimi geçici ve kalıcı olarak adlandırılan iki farklı yöntemle yapılabilir. Geçici kızlık zarı dikimi ile kızlık zarı evlenmeden 1-2 gün önce yapılan cerrahi olarak tamir edilebilmektedir. Diğer yöntem ise kalıcı yöntem dediğimiz ve flep kaldırma yöntemi ile yapılan kalıcı kızlık zarı onarımıdır. Geçici yöntem evlenmeden 1-2 gün önce yapılır burada amaç kızlık zarının yırtılan yapraklarını birbirine dikerek ilişki ile buradan kanama olmasını sağlamaktır. Kalıcı yöntemle ise vajinanın alt duvarından bir parça kaldırılır ve yeniden kızlık zarı yapılandırılır. Burada yeniden yapılandırılan kızlık zarı, ilişki esnasında yırtılır ve kanama meydana gelir. Eğer hasta daha önceden düşük, doğum veya kürtaj olduysa kalıcı yöntem yapılırken aynı esnada daraltma işlemi de yapılabilmektedir.

 

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi vajen içerisinde bekaret zarının yırtılmasından sonra arta kalan dokuların bir araya getirilerek yeniden yapılandırılmasıdır. Bu yöntemde vajen içerisine fark edilmeyen görünmeyen dikişler yapılmaktadır. Bu yöntem ile yapılan kızlık zarı diktirme sonrası hastanın belirlediği zamanda ilişkiye girmesi ile kanaması olmaktadır. Kızlık zarı yenilemesi bu yöntemle yapılacaksa ortalama olarak belirlenen cinsel ilişki zamanından bir iki gün öncesinden yapılması gerekmektedir. Planlanan ilişki birkaç günden daha uzun süre sonrasında yaşanacak olursa geçici yöntem ile müdahale edilen bölge iyileşme sürecine gireceği için penisin zorlaması ile kanama meydana gelmeyecektir.

 

Kızlık Zarı Dikimi İçin Doktor Seçimi

Daha öncesinde istemediği bir cinsel ilişkiye zorlanan veya pişman olduğu bir ilişki yaşayan kadınlar, böyle bir durumda evlilik aşamasına geldiklerinde eşlerinin kendilerinin daha önce bir cinsel ilişki yaşadığını kabullenemeyeceklerini, böylece hem eşi hem de eşinin ailesi tarafından psikolojik baskıya uğrayabileceğini, eşini kaybedebileceğini hatta hayatıyla tehdit edilebileceğini düşündükleri için kızlık zarı dikimi ameliyatı olarak bu sorunların ortaya çıkmasını engellemeye çalışmaktadırlar. Bu amaca ulaşmak için yapılan operasyonun sonucunda gerdek gecesi yaşanacak ilk ilişkide mutlaka kanamanın gerçekleşmesi gerekir, yoksa kızlık zarı dikimi ameliyatı olmanın bir anlamı olmaz ve yaşanması muhtemel sorunların önüne geçilemez. Bu yüzden kızlık zarı dikimi için yapılacak doktor tercihi oldukça önemlidir.


7/24 ve destek. Hemen Arayın!
Dr. Bayram Bukan: 0530 414 97 53